Trzy sposoby na Brahmi w pielęgnacji włosów

Jednym z najcenniejszych ziół wykorzystywanych w medycynie ajurwedyjskiej jest Brahmi. Olej Brahmi pozyskiwany z rosnącej w Indiach rośliny Bacopa monnieri ma działanie lecznicze, wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne oraz wspomaga regenerację tkanek. Z tego względu bardzo często Brahmi wykorzystuje się w pielęgnacji włosów. Przedstawiamy najpopularniejsze wśród kobiet sposoby na wykorzystanie suszu lub oleju Brahmi w codziennej pielęgnacji włosów każdego rodzaju.

MASKA DO WŁOSÓW BRAHMI

Najpopularniejszą metodą na wykorzystanie cennych właściwości odżywiających i nawilżających oleju Brahmi jest przygotowanie domowej maski na włosy. Olej z Brahmi może posłużyć jako baza do stworzenia maski, ale równie dobrze możemy posłużyć się suszonym zielem Brahmi, a wówczas jako bazę stosujemy zwykłą lub różaną wodę. Do bazowego składnika dodajemy inne indyjskie zioła (Amla, Bhringraj, Henna, Shikakai itp.), jeśli chcemy zachować orientalny charakter domowego kosmetyku. W przypadku, gdy nie mamy innych ajurwedyjskich ziół, Brahmi można wymieszać z żelem aloesowym, miodem, mleczkiem kokosowym, żółtkiem jajka lub innymi składnikami polecanymi w pielęgnacji włosów. Tak przygotowaną błotnistą maskę nakładamy na głowę przynajmniej na godzinę czasu, a po tym czasie spłukujemy.

OLEJOWANIE Z BRAHMI

Podstawową metodą pielęgnacji włosów, jeśli mowa o olejach, jest oczywiście olejowanie włosów. Odżywiać włosy najlepiej czystym olejem Brahmi lub mieszaniną olejów indyjskich. Olej Brahmi można zastąpić olejem bazowym (np. słonecznikowym, rozmarynowym, lnianym) w którym przez kilka godzin podgrzewamy kilka łyżek suszonego zioła Brahmi, uzupełniając je kilkukrotnie. Czystym olejem lub przygotowanym maceratem olejowym pielęgnujemy włosy nakładając olej na włosy i skórę na 1-2 godziny przed myciem głowy. Olej Brahmi idealnie sprawdzi się jako olejek do masażu głowy, a taki sposób aplikacji pobudzi krążenie i wzmocni działanie roślinnego ekstraktu.

PŁUKANKA DO WŁOSÓW BRAHMI

Suszu lub oleju z ziela Brahmi z powodzeniem można użyć do przygotowania domowej płukanki. Kilka łyżek suszonego Brahmi zaparzyć w gorącej wodzie pod przykryciem lub wymieszać łyżkę oleju Brahmi z ciepłą wodą. Tak przygotowaną mieszanką można płukać włosy w misce lub nad umywalką, metoda jest obojętna – najważniejsze, żeby wmasować płukankę w skórę głowy. Można pozostawić mokre włosy na noc lub umyć je już po godzinie od zastosowania płukanki.