Brahmi: olejek do włosów i maseczka w proszku.

Brahmi to jedno z indyjskich ziół wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Znane jest także pod innymi nazwami: waterhyssop, herb of grace, bacopa mennieri, gotu kola (centella asiatica). Ma małe, białe kwiatki i liście podobne do tymianku. Posiada wiele niezwykłych właściwości, począwszy od poprawy koncentracji, poprzez hamowanie procesów nowotworowych, a skończywszy na pielęgnacji skóry głowy i włosów.

Brahami olejekKosmetyki z ziołem brahmi występują w dwóch wersjach: olejku i proszku. Olejek brahmi ma zielony kolor i słodkawy zapach. Można nakładać go na końcówki włosów lub wcierać w skórę głowy tuż przed myciem. Systematyczne olejowanie włosów także przynosi świetne efekty. W równie dobry sposób działają sproszkowane zioła brahmi. Można je sporządzić według kilku prostych receptur. Rozdrobnioną roślinę należy wymieszać z wodą różaną, henną, amlą lub innymi ziołami i w formie maseczki nakładać na skórę głowy. Po upływie około godziny miksturę należy dokładnie spłukać. Z brahmi przygotować można również płukankę do włosów. Zioła zaparza się i odcedza, a po przestygnięciu naparem polewa się włosy i głowę. Płukankę przechowuje się przez cztery dni w lodówce. Sproszkowaną roślinę można połączyć także z ulubionym olejkiem i wykorzystać do masażu skóry głowy. Po każdym zabiegu włosy należy dokładnie umyć. Brahmi sprawdzi się też w roli olejku. Zioła trzeba podgrzać wraz z olejkiem sezamowym lub olejkiem z oliwek. Po dwóch godzinach porcję ziół zmienia się, a po czterech – odcedza całą miksturę. Aby olejek posłużył nam jak najdłużej, można dodać do niego naturalny środek konserwujący, np. olejek rozmarynowy.

Dlaczego olejek brahmi jest tak dobry dla włosów? Brahmi to jedno z wielu ziół, które wykorzystywane jest w celu polepszenia kondycji włosów i skóry głowy. Wzmacnia cebulki włosowe, stymuluje porost nowych włosów, zapobiega wypadaniu i przedwczesnemu siwieniu. Jeżeli podczas aplikacji olejku zrobimy masaż głowy, to dodatkowo poprawimy krążenie krwi i przyspieszymy wchłanianie składników odżywczych. Co więcej, olejek brahmi wygładza, nawilża i dodaje blasku pasemkom; może także przyciemniać kolor włosów. Pomoże zregenerować rozdwojone końcówki i odbudować przesuszone pasemka. Chroni przed działaniem wolnych rodników i promieniowania słonecznego.

Czy wiedziałaś, że brahmi używane jest w ajurwedzie, czyli tradycyjnej medycynie indyjskiej? Obok bhringraj, amli i bali, to jedno z ziół uznawanych za święte. Łatwo odgadnąć, że jego nazwa pochodzi od Brahmy, czyli najważniejszego boga w indyjskim panteonie. Obecnie ajurwedę wzbogaca się o elementy współczesnej medycyny i kosmetologii, poprawiając zarówno działanie ziół, jak i efekty osiągalne podczas kuracji pielęgnacyjnych lub zabiegów leczniczych.