DIY: orientalna maska do włosów z hinduskich ziół

maska-do-włosów.jpgPielęgnacja włosów to czasochłonna kwestia. Oczywiście bardziej ze względu na ilość informacji do wyszukania i wiedzy do przyswojenia, ponieważ sama pielęgnacja nie zajmuje aż tak wiele czasu. Jednym ze świeżych trendów w pielęgnacji włosów jest sięganie po indyjskie zioła i oleje na bazie ajurwedyjskich receptur. Przedstawiamy przepis na skoncentrowaną maskę na bazie czterech najpopularniejszych ziół z krajów bliskowschodnich.

Czego będziemy potrzebować?

1. Olej z ziela Brahmi (baza maski)
2. Suszone ziele Eclipta Alba, tzw. Bhringraj
3. Ziele Amla w formie olejku lub suszu
4. Sproszkowane orzechy Shikakai
5. Ekstrakt z korzenia pokrzywy

Jak przygotować maskę?

Bazą do wykonania orientalnej maski na włosy powinien być olej Brahmi, chociaż można dodać także Brahmi w formie suszonej, a jako bazy użyć czystej wody. Do produktu bazowego dodajemy po łyżce (lub proporcjonalnie więcej w zależności od potrzeb) pozostałych indyjskich ekstraktów roślinnych (Amla, Bhringraj, Shikakai) oraz pokrzywę. W miarę potrzeby można dodać do maski nieco pszczelego mleczka, miodu lub żelu aloesowego – w tej kwestii mamy dowolność. Najlepsze efekty przynosi jednak maska na bazie samych ziół.

Konsystencja maski powinna być na tyle gęsta, a jednocześnie lejąca, aby bez problemu nałożyć ją na głowę i wmasować w skórę bez obawy o spłynięcie lub zachlapanie wszystkiego wokół. Tak przygotowaną błotnistą maskę należy nakładać na głowę i pozostawiać przynajmniej na godzinę. Jeśli maska powstaje na bazie wody (bez żadnego olejku np. oleju Brahmi) to możemy ją trzymać na głowie dużo dłużej, bo nie ma obawy o obciążenie włosów. Trzeba jednak zabezpieczyć głowę foliowym czepkiem lub ręcznikiem, bo maska może się kruszyć w trakcie wysychania.

Jakie efekty przynosi maska?

Po umyciu włosów, potraktowanych orientalną maską na bazie indyjskich ziół, zauważalne będą pozytywne efekty. Regularne stosowanie przyniesie widoczne wzmocnienie włosów, ujędrnienie i pogrubienie pasm. Warto wiedzieć, że po pierwszych 2-3 użyciach maski włosy mogą wydawać się szorstkie i sztywne. To charakterystyczne dla indyjskich receptur do włosów. Zanim olej Brahmi i inne ekstrakty zaczną pielęgnować włosy, warto zadbać o dodatkowe nawilżenie. Włosy muszą się po prostu przestawić na inny rodzaj pielęgnacji.